Pneu osobní a nákladní

Osobní pneumatiky

 

se používají pro automobily do 2,5t. Osobní pneumatiky jsou důležitou součástí Vašeho vozu a určitě se vyplatí věnovat jejich výběru dostatečnou pozornost. Vhodný výběr pneumatiky Vám zaručí dobrou přilnavost, bezpečnost a jízdní vlastnosti. Kvalita pneumatiky záleží na značce, směsi, tuhosti, přilnavosti k vozovce i rychlostním indexu. V současné době si můžete vybrat z nepřeberného množství pneu – letní pneumatiky, zimní pneumatiky, hrubý i jemný dezén, širší nebo užší, pro sportovnější či poklidnější jízdu.

 

Nákladní pneumatiky

dělíme podle několika kritérií. Podle kategorie vozidel a jejich použití:

 

– pro nákladní vozy a přípojné návěsy přepravující zboží
– pro autobusy a vozidla přepravující osoby
– pro technické vozy, stavební a zemědělská vozidla

 

Nákladní pneumatiky dále dělíme podle umístění na vozidle na řídící, záběrové a tažené pneu. Dále je také důležité členění nákladních pneu podle typu vozovky.

 

Pneumatiky jsou nejaktivnějším bezpečnostním prvkem Vašeho vozidla. Bezpečnostní role pneumatik se zvyšuje obzvláště za náročných a rychle se měnících povětrnostních podmínek: na ledu a sněhu, na mokrém povrchu vozovky, v překvapivých situacích. Tím, že se pneumatiky opotřebovávají, se snižuje přilnavost za mokra a zvyšuje se riziko aquaplaningu a nehody. Pneumatika nesmí ani za nejhoršího počasí ztratit přilnavost k vozovce.

 

Dalším faktorem pro bezpečnou jízdu je tlak v pneumatice. Teplota ovlivňuje tlak v pneumatikách osobních vozů o cca 10 kPa. Kromě správného tlaku vzduchu by se měl řidič ujistit i o tom, zda jsou pneumatiky, u kterých je udán směr otáčení, správně instalovány na vozidlo. Pro prodloužení životnosti pneumatik se vyplatí vzájemná výměna předních a zadních pneumatik po ujetí každých cca 5.000 km.

Naše služby